19 maj Fotografia a zdrowie w podróży.
Fotografowie-podróżnicy są narażeni na wiele różnorodnych zagrożeń w trakcie fotografowania. Chodzi m.in. o :
- Wypadki komunikacyjne,
- Noszenie ciężkiego sprzętu,
- Niewygodne, a czasem nawet niebezpieczne pozycje,
- Kradzieże ,
- Kontakt z obcymi, czasem niechętnymi fotografowaniu kulturami ,
- Niewystarczająca ilość snu i wiele, wiele innych.
Stąd też podstawowe zasady profilaktyki mogą pomóc uniknąć wielu niedogodności związanych z fotografowaniem, a czasem mogą nawet zabezpieczyć nas przed poważnym ubytkiem na zdrowiu lub śmiercią.
Co robić ?
- Noś aparat na pasku owiniętym wokół nadgarstka, co pomoże zapobiec bólowi szyi i barków ;
- Wybierz odpowiednią dla siebie torbę fotograficzną, która zapewni twojemu ciału równowagę ;
- Nie przeładuj swojego plecaka fotograficznego – najlepiej, gdy jego waga nie przekracza 10% masy ciała fotografa ; jednak wszyscy fotografowie wiedzą, że nie zawsze jest to możliwe ;
- Często odkładaj na bok ciężki plecak lub torbę, aby dać odpocząć mięśniom ;
- Zwracaj uwagę na odpowiednią, ergonomiczną technikę fotografowania ;
- Gdy musisz długo fotografować z użyciem długich, ciężkich obiektywów, stosuj przynajmniej monopod ;
- Ćwicz regularnie, pracuj nad swoimi mięśniami ;
- Pij odpowiednie ilości wody – odwodnione ciało jest bardziej podatne na urazy ;
- Uważaj na wszystkie znaki ostrzegawcze i dokładnie zapoznaj się z zagrożeniami w danym terenie ;
- Uważaj na kradzieże – utrata sprzętu może skończyć się dla fotografa poważną depresją. Nie zostawiaj nigdy swojej torby fotograficznej bez strażnika ;
Fotografując narażamy się, że w przyszłości może nas dotknąć wiele dolegliwości- dyskopatie, skurcze mięśniowe, zapalenia ścięgien, zespół cieśni nadgarstka i wiele innych. Czasem łatwo jest do tego doprowadzić wykorzystując siebie jako żywy statyw.
Różnorodność miejsc, w których fotografujemy powoduje, że w tych miejscach możemy zetknąć się z wieloma utrudnieniami lub zagrożeniami. Miejmy więc zawsze oczy szeroko otwarte i starajmy się, pomimo skupienia na fotografowania, nie zapominać, że wokół może czaić się wiele niebezpieczeństw.
Niejednokrotnie fotografujemy w trudnych warunkach pogodowych, a nasze buty mogą świadczyć potem o tych trudach.
Warunki pogodowe potrafią być czasem nieprzewidywalne.
Ale warto przetrwać wszystkie trudy związane z pogodą, wysokością, wczesnym wstawaniem lub fotografowaniem w nocy, aby móc doświadczyć pięknych wschodów i zachodów słońca, które potrafią być zjawiskowe.
Jednym z sympatyczniejszych momentów w fotografii podróżniczej jest fotografowanie dzieci i wspólne z nimi zabawy i rozmowy. Są one niezwykle przyjazne i chętne do rozmowy, pokazania swoich szkolnych zeszytów czy wspólnego śpiewania.
Co jest piękne w fotografii podróżniczej, to również spotkania z innymi kulturami, z innymi ludźmi. Dla mnie jest to esencja podróżowania.
Warto potem pokazać fotografowanym, jaki jest efekt naszej współpracy.
Rozmawiając z miejscowymi możemy dowiedzieć się o wielu ciekawostkach i oczywiście poznać ich bliżej.
W pięknych miejscach widokowych, znanych z tego, że stanowią idealną lokalizację dla fotografowania wschodów i zachodów słońca , można czasem spotkać fotografów z innych krajów, co niejednokrotnie owocuje wieloletnimi znajomościami.
Znacznie większe trudności są związane z fotografowaniem ludzi w trakcie ich pracy, gdyż w wielu przypadkach musimy spędzić z nimi długi okres czasu, aby uzyskać ich akceptację i wtopić się w środowisko. Natomiast na naszym szlaku podróżniczym spotkamy tez wielu pracujących ludzi, gdzie uzyskanie interesującej nas fotografii będzie znacznie prostsze. Miejsca pracy w wielu lokalizacjach są obarczone znacznie większymi zagrożeniami (węże, szczury, duża ilość komarów, nierówności terenu itd.) – zasięgnijmy więc porady doświadczonego lekarza medycyny podróży w tym zakresie, aby dowiedzieć się , na co zwrócić szczególną uwag i czego nigdy nie należy robić.
Zdarzają się miejsca mniej bezpieczne, gdzie musimy tak przygotować nasz sprzęt, aby wyglądał czasem jak ze śmietnika.
Bardzo emocjonujące potrafi być fotografowanie z wody. Jednak te miejsca stanowią znowu inne wyzwanie i z innymi zagrożeniami możemy tu mieć do czynienia.
A miłośnikom fotografii zwierząt możemy tylko życzyć udanych kadrów.
Na koniec muszę powiedzieć, że fotografia podróżnicza pewnie dla nas wszystkich jest cudownym elementem podróżowania. jakkolwiek nie zapominajmy, że ilość sprzętu, którą często trzeba zabrać stanowi duże wyzwanie na lotniskach i w czasie przemieszczania się.
Poradnia Medycyny Podróży OVIKOR serdecznie zaprasza wszystkich fotografów-podróżników chcących się przygotować pod względem bezpiecznego fotografowania w każdych warunkach. Nasze duże, wieloletnie doświadczenie w tym zakresie chętnie wykorzystamy aby zapewnić wam bezpieczne fotografowanie w podróży.
Udanych kadrów i pięknego światła życzy wszystkim podróżującym Przychodnia OVIKOR !