30 mar Ciąża – podróżować ???
Podróżowanie w ciąży wiąże się z wieloma dylematami – czy mogę podróżować, jak się przygotować do podróży, czy będę bezpieczna, jak się ubezpieczyć, co jeść, co pić, które leki mogę zabrać, czy mogę stosować środki przeciw insektom i wiele, wiele innych. Są to poważne dylematy dla przyszłej matki, dla której dobro jej nienarodzonego dziecka jest najważniejsze.
Oczywiście najpierw trzeba zacząć od wizyty u prowadzącego lekarza-położnika. A kolejny krok – również obowiązkowy-to wizyta u doświadczonego lekarza medycyny podróży. Oczywiście należy pamiętać, że latanie samolotami jest dopuszczalne maksymalnie do 36 tygodnia ciąży pojedynczej, a w przypadku ciąży mnogiej – miesiąc wcześniej.
Podróżowanie kobiety ciężarnej to duże wyzwanie – jednak prawidłowo rozwijająca się ciążą nie stanowi przeciwwskazania do odbywania podróży. Najbezpieczniejszy jest drugi trymestr.
Pierwsze wyzwania pojawiają się już na lotnisku – długie oczekiwanie, stanie w kolejkach, odprawa osobista. Już to tego należy się przygotować.
Następny etap to sama podróż – przemieszczanie się np. środkami transportu lotniczego.
Apetyt dopisuje już często od razu po wystartowaniu !
Kolejny ważny etap przygotowania się przyszłej mamy do podróży to analiza pod kątem odżywiania się w podróży. W krajach tropikalnych narażone będziecie Panie na wiele czynników mogących wywołać biegunkę, a ta stanowić może poważny problem w ciąży. Stąd też ten temat musi być bardzo dokładnie przedyskutowany z lekarzem medycyny podróży.
Co jeść a czego unikać – oto jest pytanie !
Apetyt bardzo często dopisuje przyszłym mamusiom. Często trudno jest im zrezygnować z dodatkowej porcji , przeznaczonej dla „dzidziusia” (-:
Jak owoce, to tylko te, które można obrać samej.
Czasem decyzja, co do wyboru potraw może pokonać nawet głodną kobietę ciężarną.
Lody nigdy nie są dobrym wyborem dla przyszłej mamy – stanowią w krajach tropikalnych zbyt duże zagrożenie.
Jednym z niezwykle istotnych problemów dotyczących podróżowania w ciąży jest dobór odpowiednich leków , które można i należy z sobą zabrać. Ważne jest tez odpowiednie dostosowywanie pór przyjmowania tych preparatów zgodnie ze zmieniającymi się strefami czasowymi. Niejednokrotnie ciężarna musi również w podróży kontynuować leczenie w postaci iniekcji. Trzeba również regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze.
Które leki są właściwe dla ciężarnej, czy zabrać je z domu czy kupić w miejscu docelowym, ile opakowań zabrać. Na pewno ten środek-omeprazol-zaprezentowany na zdjęciu poniżej nie jest właściwy dla ciężarnej, a to z 2 powodów – po pierwsze jest przeciwwskazany w ciąży a po drugie został zakupiony w Azji, gdzie 40-70% leków to podróbki.
Często bagaż podręczny przyszłej mamy to prawdziwa „apteka”.
W związku z wieloma zagrożeniami wektorowymi w podróży przyszłe mamy muszą koniecznie stosować środki ochrony przed komarami, kleszczami itp. Pamiętajmy o malarii, dendze, czy też wirusie Zika !
Przyszłe mamy mogą też korzystać z uroków plażowania – jednak powinny się do tego odpowiednio przygotować.
W trakcie podróży kobiety ciężarne muszą unikać zwierząt. Przede wszystkim ze względu na ryzyko wścieklizny, ale również ze względu na inne patogeny przenoszone przez zwierzęta. Nawet te grzecznie wypoczywające pieski azjatyckie mogą już być nosicielami wścieklizny.
W trakcie podróży korzystacie Panie z różnych środków transportu. Często to przemieszczanie się jest bardzo męczące ze względu na długi czas, oczekiwanie w kolejkach, wysoka temperaturę itd.
Nie zawsze też można spotkać innych użytkowników transportu publicznego, którzy zastosują się do zaleceń i ustąpią miejsca przyszłej mamie.
Dlatego też tak ważne jest , aby często w trakcie podróżowania kobieta ciężarna wypoczywała.
Do powyższych zagadnień omawianych w trakcie wizyty w Poradni Medycyny Podróży dochodzi wiele innych:
- właściwy dobór repelentów, czyli środków ochrony przed komarami, kleszczami
- odpowiedni dobór środka przeciwmalarycznego w razie takiej konieczności
- szczepienia przed i w czasie ciąży
- i wiele innych.
Aby jeszcze dogłębniej dokształcić się w zakresie szczepień dla ciężarnych Przychodnia OVIKOR uczestniczyła w konferencji poświęconej wyłącznie szczepieniom przed ciążą i w czasie jej trwania.
Przychodnia OVIKOR zaprasza wszystkie kobiety ciężarne, które myślą o podróży. Doradzimy Paniom we wszystkich aspektach z tym związanych. Przekażemy paniom naszą wiedzę opartą nie tylko na teorii, ale również na własnym doświadczeniu. A wszystkim ciężarnym podróżniczkom życzymy szczęśliwej podróży i bezpiecznego powrotu do domu w kondycji jeszcze lepszej niż przed podróżą oraz doczekania się upragnionego dziecka.