17 cze Choroby wysokościowe.
Coraz więcej podróżujących przybywa w rejony, gdzie mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej. Wbrew powszechnym poglądom z chorobami tymi nie stykają się wyłącznie himalaiści. Objawy choroby wysokościowej mogą już wystąpić od wysokości 2500 metrów n.p.m. Dlatego też nie musimy kierować się w stronę Everestu, K2, Lhotse, Nanga Parbat czy Annapurny. Wystarczy, że wybierzemy jedną z popularnych destynacji, gdzie możemy zetknąć się z objawami tych chorób – są to np. Kilimanjaro w Tanzani, Bogota w Kolumbi, La Paz w Boliwi, Shangri-la w Chinach, Lhasa w Tybecie, Thimpu w Bhutanie, Jungfrau w Szwajcarii, Quito w Ekwadorze, czy też Machu Picchu w Peru. Szczególnie może to dotyczyć podróżników, którzy zbyt szybko chcą osiągnąć cel, czyli wchodzą za szybko. A aklimatyzacja jest tu sprawą zasadniczą.
Bądźmy więc rozważni, aby nie dopadła nas ostra choroba górska (AMS-Acute Mountain Sickness), wysokościowy obrzęk płuc (HAPE-High Altitude Pulmonary Edema) czy wysokościowy obrzęk mózgu (HACE-High Altitude Cerebral Edema).
Aby tego uniknąć warto skorzystać z porad doświadczonego lekarza-podróżnika w Poradni Medycyny Podróży.
Serdecznie Państwa zapraszamy !
Z pewnością wiecie już Państwo z własnego doświadczenia lub opowiadań czy fotografii jak piękne są widoki, gdy przebywamy naprawdę wysoko. Spotykamy tam również mniej turystów i możemy się rozkoszować godzinami niezakłóconą przez nikogo naturą. A ludzie spotykani na tych szlakach-rdzenni mieszkańcy-są niezwykle gościnni, co z pewnością ubogaci kulturowo Państwa podróż, czego wszystkim życzę.
Zapraszam do oglądnięcia galerii fotograficznej, a później … do zobaczenia na szlaku !
Przychodnia OVIKOR życzy wszystkim podróżnikom udanych wypraw !