15 kw. Bezpieczeństwo w podróży.
Drodzy Podróżnicy !
Nie będę się tu wiele rozpisywał na temat wszystkich aspektów naszego bezpieczeństwa w podróży. W globalnej sieci są tysiące artykułów na ten temat, z których warto skorzystać. W związku z tym, że blog ten znajduje się na stronie poświęconej tematyce zdrowotnej, chciałbym wskazać na kilka wybranych aspektów bezpieczeństwa na podstawie własnych doświadczeń.
Bezpieczeństwo na drodze.
Wypadkowość to pierwsza przyczyna zgonów u podróżujących do krajów rozwijających się. Spadające i obsuwające się głazy, trudności przy przechodzeniu przez jezdnię, zwierzęta wbiegające na drogę, pijani kierowcy to tylko niektóre z przyczyn tego zjawiska. Pamiętajmy o tym!
Czy ten podróżnik zachował właściwe środki bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez ulicę ? Oceńcie Państwo sami.
Bezpieczeństwo związane z korzystaniem z transportu lotniczego.
Przed startem samolotu zawsze powinniśmy uważnie wysłuchać lekcji dotyczącej bezpieczeństwa, które przekazuje nam personel pokładowy. W wolnej chwili warto też przeczytać dostępne na pokładzie ulotki dotyczące stosownego zachowania w razie wystąpienia problemów. Ta wiedza już niejednemu pasażerowi uratowała zdrowie lub życie.
Chociaż często można napotkać w trakcie swoich podróży napisy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa (Safety first !!!), to jednak doświadczenie uczy, że praktyka znacznie odbiega od teorii.
Chcielibyśmy, aby każdy był tak zabezpieczony jak pracownicy na poniższym zdjęciu, którzy dokonują typowych czynności remontowych we wschodnim Syczuanie.
Jednak najczęściej wygląda to tak :
Myślę, że powyższe fotografie nie wymagają komentarza.
Relaks na wesoło.
W wielu miejscach organizowane są różnego typu zabawy dla turystów, aby najczęściej przyciągnąć ich do jakiegoś miejsca, np. do restauracji itp. Zwykle są to bardzo zabawne i wciągające wydarzenia. Pamiętajmy jednak, że zabawa w połączeniu z alkoholem i częstą brawurą turystyczną czasem źle się kończą. Warto uczestniczyć we wszystkich imprezach, ale zawsze należy zachować zdrowy rozsądek.
Zagrożenia typowo zdrowotne.
Pamiętajmy nie tylko o repelentach, ale również o tym, że w niektórych miejscach będziemy zmuszeni do korzystania z moskitier. Czasem warto zabrać swoja własną moskitierę bez uszkodzeń, niepodziurawioną.
Zawsze warto zabrać w podróż własne klapki gumowe lub wykonane z podobnych materiałów, w których będziemy mogli brać prysznic lub wychodzić do toalety. Tylko w niektórych miejscach otrzymamy jednorazowe obuwie pokojowe.
Częsta przyczyna zachorowań na schistosomatozę to kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych na terenie endemicznego występowania tej choroby, czyli na wschodnich wybrzeżach Ameryki Południowej, na kontynencie afrykańskim, w Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Pływająca w wodzie larwalna postać (cerkaria) przywry Schistosoma mansoni oraz Schistosoma japonicum aktywnie przenika przez skórę kąpiącego się lub brodzącego w stojącej wodzie człowieka, aby się dostać do naczyń krwionośnych. Rocznie dochodzi do 200 mln zachorowań na świecie, przy czym około 10% ma ciężki przebieg. Poniższa fotografia obrazuje to, czego nie powinniśmy robić.
Inne niebezpieczeństwo, które zagraża nam w podróży to zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B, C oraz zakażenia wirusem HIV. Jednym z wielu miejsc, gdzie może dojść do zakażenia np. wirusem zapalenia wątroby typu B są salony fryzjerskie, których standardy higieniczne potrafią się bardzo różnić:
Podróżując musimy też być świadomi zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. W trakcie podróży dochodzi często do przygodnych kontaktów seksualnych. Największa szansa na zarażenie się takimi chorobami to kontakty seksualne z mieszkańcami krajów rozwijających, które niejednokrotnie niestety stanowią cel tzw. turystyki seksualnej. Pamiętajmy więc, aby w trakcie wizyty w poradni medycyny podróży zapytać o ewentualne możliwości ochrony własnego zdrowia w tym zakresie. Nie ma 100% skutecznych metod ochrony oprócz abstynencji seksualnej, więc gdy mimo wszystko dopuszczamy w myślach takie zachowania poradźmy się, aby później nie przywieźć niechcianej pamiątki z podróży. Drogą przygodnych kontaktów seksualnych możemy zarazić się ponad 25 chorobami wenerycznymi !
Pamiętaj-kto pyta nie błądzi !
Szanowni Podróżnicy-w powyższy sposób chciałem Wam tylko przybliżyć niektóre z aspektów bezpieczeństwa zdrowotnego w podróży. Biorąc pod uwagę, że to tylko wierzchołek góry lodowej, warto przedyskutować to zagadnienie w trakcie wizyty w Poradni Medycyny Podróży.
Personel Przychodni OVIKOR życzy Państwu bezpiecznego podróżowania !